Kapela Babylon - Historie skupiny

TOPlist

Historie skupiny

Podhoubí

Kapela vznikla při příležitosti ukončení střední školy - Gymnázia Sladkovského nám. 8 na Praze 3 Žižkově. Na gymnáziu se pravidelně pořádaly akademie, což byla umělecká vystoupení studentů. Na akademiích často vystupoval Pavel Klinger, ať už jako zpěvák, kytarista, nebo herec. Hrál svého času i ve známe kapele Generation, se kterou hráli revival Beatles a která byla složena ze tří studentů Pavlovy třídy. Já jsem na akademiích vystupoval obvykle s klavírem, vetšinou jako doprovod k písním, scénická hudba k divadlu, nebo někdy i se svými klavírními skladbami.

1997 - 1998

My s Pavlem jsme tedy "o sobě věděli", ale nikdy jsme se sami nesešli. Až na poslední akademii kolem maturity (1997) jsme slyšeli zpívat Lucku Světelovou (dnes již vdanou - Soljakovou), což nás velmi zaujalo. Navázali jsme tedy s ní kontakt a začali se scházet jednou týdně u nás doma - já, Pavel a Lucka. Zpočátku to byly naprosté experimenty, kdy jsme například zkoušeli různé vícehlasy s intervalem jednotlivých hlasů malá sekunda, apod. Občas jsme ale něco i složili, Pavel má bujnou textařskou fantazii a časem se zlepšuje i ve skládání hudby. Tehdy jsme dělali hudbu půl na půl, dnes už i hudbu dělá ze tří čtvrtin Pavel. Dali jsme si název Kys (je to trochu podobné Gys, jako GYmnázium Sladkovského). Koncert jsme měli tak jednou až dvakrát za rok, např. ve skautské klubovně pro pár přátel. Přihlásili jsme se jednou i na Portu.

1999 - 2000

Někdy v roce 1999 si nás všiml Jindrův kamarád Tomáš Ledvinka, který t.č. pracoval na městském úřadu a občas nás nechal hrát na veřejných nebo neveřejných akcích. Největší z nich byla Balonmánie, kde jsme hráli spolu s kapelou Bezefšeho. Tomášovi se líbily (a není divu) hlavně výkony Lucky. V roce 2000 ale Lucka odešla. Stale se z ní upřímná Křesťanka a nemohla se smířit s některými texty, které zpívala. Navíc měla čím dál tím méně času - začala chodit na Konzervatoř (dnes už má absolvenťák za sebou), zpívala ve vokálním kvintetu a zakládala rodinu.

2001 - 2002

Poté, co odešla, měli jsme i s Pavlem půl roku přestávku. Potom jsme šli na ples Gymnázia Sladkovského a navázali kontakt s Terezou Kottovou (zpěv, flétna, bonga) a s Šárkou Cvikovou (zpěv, flétna), které jsme znali z dob studií na gymplu. Začali jsme se zase scházet a trochu hrát (v klubovně apod.). Tomáš nás ale od doby odchodu Lucky už pustil k vodě. V 2. pololetí 2002 si Šárka na zkoušky kapely přivedla Janu Hruštincovou, kterou jsme časem vzali za svůj soprán a perkusistku.

2003

Zlom ale nastal na přelomu 2002/2003, kdy jsem doslova náhodou (v metru) potkal naši současnou violoncellistku Marii Waldmannovou, která k nám na zkoušky začala chodit od ledna 2003 a zalíbilo se jí u nás. Tehdy studovala hudební gymnázium, je z hudební rodiny a ovládá svůj nástroj profesionálně. To nás všechny dost motivovalo. Také jsme se přejmenovali na Babylon, protože původní název už přestal mít smysl. Časem jsme začali hrát víc a domlouvat si i veřejné sály (kulturní centra a kluby). Po prázdninách (než Tereza odjela na rok na stáž do Španělska) jsme s Michalem natáčeli CD Prázdná země, kterému jsme se věnovali až do Vánočního koncertu 2003 na Proseku, kde jsme ho pokřtili. Michala známe ze sboru, kam chodí Jindra zpívat a má velké zásluhy na CD, dohrával nám i flétny, které jsme původně v písních neměli. Plán je hrát tak 4x ročně na koncertě typu KC Zahrada, Prosek, Klamovka plus některé menší akce.

2004

Stále zkoušíme jednou týdně asi 2 hodiny a sehráváme se. Hrajeme po klubech a na svatbách. Chystáme další CD Tohle je výrazné, jehož dokončení se ale dost protahuje. Účastníme se konkurzu Zahrady, leč bez úspěchu, na Zahradě nakonec nehrajeme. Nicméně si nás tam vyhlédlo křesťanské rádio Proglas a do vysílání protlačilo, světe div se, darwinistickou píseň Hnízdo z CD Prázdná země.

2005

Tvoříme neustále nové písně a tak ty, které jsou již částečně natočeny na CD Tohle je výrazné, pomalu zastarávají aniž by se CD dokončilo. Hrajeme dál a začínáme cítit, že nám chybí určité barvy (tónů). Nakonec koncem roku 2005 přichází na zkoušky Petr Zajíc s akordeonem, zprvu jako host, později jako stálý člen. Pomáhá nám do hudby dodat plnost zvuku včetně basových tónů, protože původní myšlenku přijmout Máří s cellem kvůli basovým tónům jsme opustili, neboť Máří hraje tak skvěle, že jsme ji nechtěli "utopit v kráčivé base". V průběhu tohoto roku nás v období kolem své svatby opouští Šárka.

2006

Máme celkem 5 koncertů za rok. Na jaře jsme byli na soustředění v lese na sever od Prahy. Na jaře jsme také uspořádali "Koncert za pětku" v ZUŠ Taussigova, jehož smyslem bylo natočit vícestopou live-nahrávku koncertu, se kterou nám pomáhal Michal Hodan. Úpravy tentokrát prováděl Pavel. Vzniklo tak CD Koncert za pětku s nejnovějšími písněmi prvního pololetí 2006. Na podzim mimo jiné vznikly nové a lepší webové stránky na nové a lepší internetové adrese www.skupina-babylon.cz. Skok v kvalitě stránek je opravdu obrovský! Na podzim také začínáme koketovat s myšlenkou zapojení elektronických kláves do naší hudby a zkoušíme je na koncertě na Proseku 26.10.

2007

Máme opět celkem 5 koncertů za rok. Zjara nás v období kolem své svatby opouští Jana Ágnes (nutno dodat, že jsme se na svatbě měli dobře!). V březnu také naposledy hrajeme na Proseku, našem "domácím" pódiu. Těšili jsme se, že s nově budovanou trasou metra bude klub Prosek dostupnější, to se sice naplnilo, ale místo klubu byla nakonec dostupnější pobočka České spořitelny. Velká škoda. 10.6.2007 máme vystoupení v Salesiánském divadle spolu s taneční skupinou Alba Dance. Vystupujeme převážně každý zvlášť, ale máme i společný kus - píseň Chalupa. V červnu máme velmi plodné soustředění v Bášti, kdy během víkendu nahrajeme 25 písniček a tím vznikne "Černé dvojalbum". Aktivita nebyla náhodná, bylo nám jasné, že naše milá čelistka Máří se od podzimu chystá na 2 roky do Švýcarska. 5.10.2010 pořádáme rozlučkový koncert s Máří. Při té příležitosti vznikla také píseň Mařence. To jsme netušili, že těch roků bude celkem ještě víc... Příznačně na rozlučkovém koncertě s Máří poprvé vystupujeme s Magdou, která se pak stane naší velkou posilou, a to nejen hudební.

2008

Máme už jen 4 koncerty za rok, z toho dva s Máří, když je příležitostně v ČR. V červenci máme víkendové soustředění v Trojánkách, kde nahrajeme 9 písní, hlavně ty přearanžované nově s Magdou. V srpnu, přesně 9.8.2008 hrajeme na svatbě Jindry Sadila, píseň Slovensko-českou si zazpívala nevěsta Dana. Na podzim 19.11.2008 pořádáme velkolepý výroční koncert v Salesiánském divadle k památce 10 let od založení původního hudebního tělíska Pavla a Jindry. Zúčastní se všichni kromě Máří a Terezy. Tereza nás opouští v období kolem porodu dcerky Bětky. Takže tam hrají Pavel, Jindra, Lucka, Šárka, Jana, Petr Zajíc, Magda a náš novopečený člen Pepson, kterého přijímáme, by se chopil cajonu (čti kachonu) po Tereze. Jako hosté pak hrají ještě Michal Hodan a Pavel Sláma.

2009

Máme opět celkem 4 koncertů za rok. Během roku Bigr dostává strach, že jeho písně zajdou na úbytě a aby se tak nestalo, vymýšlí spásný plán - představuje nám svoje "desatero" a vyvozuje i personální důsledky. Řekl si, že potřebujeme bicí, ale nejlépe někoho kdo na bicí umí hrát i tiše (mimochodem Jindra by hlasité bicí určitě neustál). Ponecháváme tedy Pepsona jeho punkovému osudu a pokoušíme se ho nahradit samply bicích ve formátu mp3 který si pouštíme jako podklad k vlastnímu hraní. Abychom se se samply naučili, pořádáme v srpnu víkendové soustředění v Trojánkách. Nakonec jsou z toho pouze dva koncerty, kde samply používáme. Druhý z těchto dvou koncertů 3.12. je tedy poslední se samply, zároveň první v Carpe diem na Floře, později naší "domácí půdě" a konečně první s opravdovým piánem, které má lepší zvuk než klávesy a nemusí se nikam nosit. Postupně používáme piáno čím dál víc, funkci basy po opuštěných klávesách přebírá MIDI-akordeon.

Protože jsme neprofesionální, tak co děláme jinak?

Newsletter

Chcete být informováni o koncertech?

Co je nového

Anketa

Již jste si přečetli našeho průvodce spokojeného diváka?